Na rynku pośrednictwa pracy funkcjonują tysiące agencji. Jak w każdej innej branży może natknąć się na te nieuczciwe, oferujące zatrudnienie na czarno i nie dbające o interesy swoich pracowników. Nie oznacza to jednak, że nie warto podejmować współpracy z agencjami. Należy do tematu podejść rozważnie i zweryfikować ofertę potencjalnego pośrednika. Jak rozpoznać uczciwą agencję? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

  1. Ogłoszenie – Powinno zawierać wszystkie najważniejsze informacje – nazwę firmy, dane kontaktowe, adres strony internetowej. Musisz wiedzieć, z kim masz do czynienia. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć podstawowych informacji na temat pracodawcy, zrezygnuj i poszukaj innych ofert.
  2. Ukryte opłaty – Żadna agencja nie powinna od kandydata pobierać opłat za pośredniczenie w procesie rekrutacyjnym. Jeśli zażądano od nas pieniędzy z tego tytułu, powinniśmy potraktować to jako czerwoną flagę. Powszechna natomiast jest np. opłata za transport czy zakwaterowanie. Należy też dopilnować, by wszystkie tego typu należności zostały jasno opisane w umowie.
  3. Obecność w rejestrach – Najlepszym sposobem, by przekonać się o wiarygodności agencji, jest wyszukanie jej w KRAZ, czyli Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest to baza legalnie działających firm. Warto również zajrzeć do KRS – Krajowego Rejestru Sądowego.
  4. Opinie – Sprawdź opinie o interesujących Cię agencjach na forach tematycznych. Zapytaj rodzinę i znajomych, czy mają doświadczenia z pośrednikami i kogo mogliby polecić. Możesz również poszukać informacji o firmach współpracujących z daną agencją i o tym, jak te współprace przebiegały.
  5. Umowa – Podpisywanie umowy to ostatni etap procesu rekrutacji, ale ciągle można jeszcze zrezygnować, gdyby coś nas zaniepokoiło. Przede wszystkim umowa musi być sporządzona w języku, który biegle zna kandydat, tak by mógł dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu. Powinny zostać w niej uwzględnione wszystkie ustalenia, w czytelny i jasny dla obu stron sposób. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, nie rozumiesz konkretnych zapisów – nie bój się zadawać pytań.

Sprawdzona i uczciwa agencja to gwarancja bezpieczeństwa i zadowolenia. Firma Vreespol od niemal 30 lat prężnie rozwija się na rynku pośrednictwa pracy. Gwarantujemy legalne i stabilne zatrudnienie na podstawie niemieckiej umowy o pracę. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi aktualnymi ofertami.